Hafize Gaye Erkan’ın istifasına CHP’den ilk yorum: Yerine gelecek olanın da pek farklı işler yapması beklenmiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ekonomi yavaşlamaya, işsizlik ve yoksulluk ise artmaya devam edecektir” dedi.

9 ay önce göreve gelen, Türkiye’nin ilk kadın Merkez Bankası Başkanı olan Hafize Gaye Erkan, istifa ettiğini duyurdu. “Affını” talep eden Erkan, istifa metninde, hakkında son dönem ortaya atılan iddialara ilişkin olarak “itibar suikastine uğradığını” ifade ederek, “Kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erkan’ın istifasıyla ilgili açıklamalar sürüyor.

CHP’den ilk açıklama İktisatçı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe’den geldi. 

Karatepe’nin açıklaması şöyle:

“Merkez Bankası Başkanı H. Gaye Erkan’ın istifa etmesi sürpriz değil. Erdoğan güçlü bir biçimde sahip çıkmamıştı. Gideceği belli idi. Bilinmeyen şey zamanlamasıydı.

Yerine gelecek olanın da pek farklı işler yapması beklenmiyor.

Ekonomi yavaşlamaya, işsizlik ve yoksulluk ise artmaya devam edecektir.”

Şimşek’in önerdiği isim

Erkan’ın istifa duyurusundan bir dakika sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı hesabından Bakan Mehmet Şimşek‘in açıklaması paylaşıldı. Şimşek, kendi imzasının yer aldığı açıklamada, “Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir” dedi. Merkez Bankası’na atanacak yeni başkanı kendisinin önerdiğini de söyledi.

Merkez Bankası’nın yeni başkanının bu gece yayımlanacak Resmi Gazete’de duyurulması bekleniyor. Atanacak ismin Para Politikası Kurulu üyelerinden arasından seçilmesi bekleniyor. Atanması öngörülen isimler arasında Para Politikası Kurulu üyeleri Osman Cevdet Akçay ve Yaşar Fatih Karahan öne çıkıyor.

Erkan’ın istifasıyla birlikte AKP döneminde 7 kez başkan değişimi oldu. Erkan’ın istifasıyla boşalan koltuğa 8’inci kez atama yapılacak.

Hafize Gaye Erkan’ın hakkındaki iddialar ve istifası

İstifa eden Hafize Gaye Erkan’ın “itibar suikasti” olarak ifade ettiği olay, Merkez Bankası (MB) çalışanı Büşra Bozkurt’un gündeme getirdiği iddialar ile başladı. Bozkurt, Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER’e şikâyette bulunmuştu. Bozkurt, baba Erkan’a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiğini de ifade etmişti. Bu iddialardan sonra Erkan’ın istifa edeceği öne sürülüyordu. 

TIKLAYIN – Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti: Şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti düzenlendi

TIKLAYIN – Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti: Şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti düzenlendi

TIKLAYIN – Ekonomist Özgür Demirtaş’tan görevden alınacağı iddia edilen Hafize Gaye Erkan’la ilgili 4 senaryo

TIKLAYIN – Merkez Bankası çalışanı CİMER’e şikâyette bulundu: Hafize Gaye Erkan’ın babası tarafından işten çıkartıldım

TIKLAYIN – Hafize Gaye Erkan’ın annesi, Merkez Bankası çalışanıyla whatsapp yazışmalarını paylaştı!

TIKLAYIN – MB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifası sosyal medyayı salladı: “Son 5 yılda 4 başkan değiştiren Merkez Bankası’na başkan dayanmıyor” 

TIKLAYIN – AKP döneminde Merkez Bankası’nda 7 kez başkan değişti: Son 5 yılda 4’üncü değişim

TIKLAYIN – Merkez Bankası’na Hafize Gaye Erkan’ın yerine atanması beklenen isimler kimler?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir