Stres seviyesini düşüren ve yükselten müzik türleri

Araştırmacılar, Spotify’da doktor muayenehanesi veya dişçi muayenehanesi bekleme odası terimlerini içeren çalma listelerine eklenen 59.363 şarkıyı analiz etti.

Ayrıca 1.002 Amerikalıya müzik tercihleri ve sağlık alışkanlıkları konusunda anket yapıldı.

Katılımcılara doktor muayenehanesinde en çok hangi müzik türlerini rahatlatıcı, hangilerini stresli buldukları ve tıbbi ortamlarda ne tür müzik duymaya eğilimli oldukları soruldu.

Ayrıca çalma listelerindeki şarkıları tek tek işaret etmeleri ve bekleme odasında duymak istedikleri şarkıları tercih etmeleri istendi.

Journey’nin “Don’t Stop Believin'” birinci olurken onu Nelly Furtado’nun “I’m Like A Bird” ve TOTO’nun “Africa” şarkısı izledi.

KLASİK MÜZİK BİRİNCİ OLDU

Ankete katılanların yarısı (yaklaşık 500 kişi) klasik müziğin bekleme odasında dinlenmenin en rahatlatıcı şey olduğunu belirtti.

Klasik müzik, doktor muayenehanesindeki ağrıyla en çok ilişkilendirilen türdü, country müzik ise kaygıyla en çok ilişkilendirilen tür oldu.

Caz müziği en kısa bekleme süreleriyle ilişkilendirilirken, country müzik en uzun bekleme süreleriyle ilişkilendirildi.

Metal, hip-hop/rap ve gospel ise insanların stresli bir ortamda duymayı en az istedikleri tür oldu.

AĞRI KESİCİ İHTİYACI AZALDI

2015 yılında Lancet’te yayınlanan başka bir çalışma da, ameliyattan önce, ameliyat sırasında veya sonrasında müzik dinleyen yaklaşık 7.000 hastayı kapsayan 72 araştırmanın sonuçlarını inceledi.

Elde edilen sonuçlara göre, Brunel Üniversitesi ve Londra Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar, müzik dinleyen hastaların ameliyattan sonra önemli ölçüde daha az kaygılı hissettiklerini ve çok daha az ağrı kesici ilaca ihtiyaç duyduklarını buldu.

Etki, ameliyattan önce en sevdikleri şarkıları dinleyenler arasında en büyük olmasına rağmen, ameliyattan sonra da işe yaradı ve bazı insanlar, müzik yalnızca ameliyat sırasında çalınsa bile ameliyattan sonra daha az ağrı hissettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir