CANLI GELİŞMELER Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… İsrail bu skandalla çalkalanıyor… Bakanlar birbirine girdi: Rezil bir tartışma patlak verdi!

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

06:40

İsrail güçleri saatlerce süren kuşatmanın ardından Balata kampından çekildi

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’daki Nablus’un doğusundaki Balata kampından, en az iki Filistinlinin yaralandığı saatler süren baskının ardından çekildi.

05:24

İsrail’de bakanlar birbirine girdi: Rezil bir tartışma patlak verdi

İsrail medyasına göre, kabine toplantısı büyük bir kavgaya sahne oldu. Söz konusu haberlere göre, birçok bakanın, aralarında Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi’nin de bulunduğu İsrail Savunma Kuvvetleri temsilcilerini suçlaması üzerine salondan bağırış sesleri yükseldi. Bazı haber kuruluşları kapalı kapılar ardındaki kavganın sesinin koridorlara kadar taştığını yazdı.

Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Ulaştırma Bakanı Miri Regev ve Bölgesel İş birliği Bakanı David Amsalem, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin, 2005’te Gazze Şeridi’nden Çekilme’yi desteklemiş yetkilileri, 7 Ekim saldırısına yol açan olayları incelemeye dahil etmeyi planladığı iddiasına öfke duyduklarını ifade etti.

GANTZ BAKANLARA BAĞIRDI

Walla’da yer alan habere göre, Savaş Kabinesi Bakanı Benny Gantz, Genelkurmay Başkanı’nı hedef bakanlara bağırarak, ‘Bu profesyonel bir soruşturmadır, Çekilme ile ne alakası var? Genelkurmay Başkanı şu an ne olduğunu araştırıyor, savaşın hedeflerine ve kuzeyde bir çatışmaya hazırlanma yeteneğimize hizmet etmek için. Bu ulusal bir soruşturma değil’ dedi.

‘REZİL BİR TARTIŞMA PATLAK VERDİ’

Bir bakan, KAN’a rezil bir tartışmanın patlak verdiğini söyledi ve ‘Orduya saldırdılar. Savunma kurumunun bazı üst düzey üyeleri oradan ayrıldı’ dedi. Başka bir bakan, ‘Bize bakanların bağırışlarını toplantı odasının dışından duyduklarını söyleyenler oldu’ dedi.

Kan başka bir bakanın ‘Orduya saldırdılar. Üst düzey savunma yetkililerinden bazıları ortada kaldı’ dediğini aktardı.

Yaşanan krizin ardından, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu toplantıyı sona erdirdi ve Halevi’ye ‘bazen bakanları dinlemek gerekiyor’ dedi.

01:24

İran’daki saldırıyı DEAŞ üstlendi

İran’da, Kasım Süleymani’nin 4’üncü ölüm yıl dönümünde düzenlenen anma töreninde yaşanan saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi. 84 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 284 kişi de yaralandı.

00:24

IDF 7 Ekim için iç soruşturma başlattı

İsrail basınında çıkan haberlere göre, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, 7 Ekim ve ardından Gazze’yle savaşa yol açan olayları soruşturma sürecini başlattı. Soruşturma ekibine eski IDF genelkurmay başkanı Shaul Mofaz başkanlık edecek.

Canlı Anlatım Özeti

İsrail güçleri saatlerce süren kuşatmanın ardından Balata kampından çekildi
İsrail’de bakanlar birbirine girdi: Rezil bir tartışma patlak verdi
İran’daki saldırıyı DEAŞ üstlendi
IDF 7 Ekim için iç soruşturma başlattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir