Bu Değişikliği Duyan İstifa Edebilir! İşsizlik Maaşı Almak İçin 2 Yıl Çalışma Zorunluluğu Kaldırıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; sigortalıların kısa çalışma ödeneğinden daha fazla yararlanabilmesi için asgari prim ödeme gün sayısında değişikliğe gidileceğini duyurdu.

Halihazırda işsizlik maaşı alabilmek için son 3 yıl içerisinde 600 günlük prim ödemesi şartı aranan uygulama, Meclis’e getirilecek düzenleme ile 450 güne düşürülecek.

Konuya ilişkin paylaşımda bulunan Bakan Işıkhan, şu ifadeleri kullandı:

“İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Başkanlığımıza sunuldu.

İşsizlik Sigortası Fonu kullanılarak uygulanan pasif işgücü piyasası programlarının etkinliğini artırmak için vatandaşlarımızın faydasına olacak adımlar atmaya devam ediyoruz.

Sigortalı vatandaşlarımızın kısa çalışma ödeneğinden daha fazla yararlanabilmesi için son 3 senesinde gereken asgari prim ödeme gün sayısını 600 günden 450 güne indiriyoruz.”

3 YIL ŞARTI DEĞİŞMEDİ

İşsizlik Sigorta Fonu ödemesi için yapılacak başvurularda aranan prim gün sayısı şartı 600 günden 450’ye düşürülürken, söz konusu ödemeyi içerisine alan dönem ise 3 yıl olarak sabit bırakıldı.

Yeni düzenlemeye göre bir çalışan, son 3 yıl içerisinde 450 gün boyunca prim ödemesi gerçekleştirmesi halinde, işsizlik durumlarında kısa çalışma ödeneğine başvurmaya hak kazanacak.


İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?

Yeni düzenlemeye göre işsizlik maaşı, son 4 aylık ücret ortalamasının yüzde 40’ı oranında hesaplanacak. Ancak, bu maaşın yeni asgari ücretle kademeli olarak yansıtılması bekleniyor. Buna göre, işsizlik maaşı en düşük 7 bin 940 TL, en yüksek ise 15 bin 880 TL olacak.

İşsizlik ödeneği 2023 yılında taban tutar 5 bin 365,60 TL, tavan tutar 10 bin 731,20 TL olarak hesaplanıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir