ActivTrades Gece Analizi: ‘BIST- USD/TRY’

BİST100 bugün %1,41 yükselişle 8334,94 seviyesinden kapanış yaptı. Böylece endeksin haftalık kazancı %3,7 olurken Eylül ayında da endeks %5,3 yükselmiş oldu. Sabah güçlü açılış yapan endeks 8300 üzerinde kalmayı başardı ancak tarihi zirve olan 8400 seviyesini aşmakta zorlandı. Endeksteki 78 hisse yükselirken 20 hisse düştü.

Bugün özellikle banka hisseleri, holdingler, elektrik hisseleri, gıda ve tüketime dayalı hisseler ve madencilik hisseleri alıcılıydı. Havacılık ve demir-çelik hisseleri görece zayıf kaldılar. Bankacılık endeksi %2,94 artarken holding endeksi %2,3 yükseldi. Ulaştırma endeksi günü %0,2 ekside tamamlarken elektrik endeksindeki artış %1,24 oldu.

Yabancı kurumların son dönemde Türkiye’ye ilişkin olumlu raporları özellikle banka ve holding hisselerine ilgiyi artırdı. Son dönemde banka hisselerine gelen güçlü alışlarla bankacılık endeksi Eylül ayını %17,3 yükselişle tamamladı. Eylül aynında elektrik endeksi %5,6 getiri ile BİST100’ün biraz üzerinde primlenirken holding endeksi %6,4 değer kazandı. Ulaştırma endeksi ise artan petrol fiyatları ve yeni varyant haberlerinin de etkisiyle Eylül ayında %1,6 düşüş kaydetti.

Bu akşam kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global’in Türkiye’nin kredi not görünümü ile ilgili değerlendirme raporu açıklanacak. Not artışı olmasa da görünümün negatiften durağana yükseltilmesi bekleniyor. S&P Global’den beklendiği gibi bir açıklama gelmesi önümüzdeki hafta endeksi etkilemeyecektir.

Piyasaların çok daha yakından takip edeceği konu ise gelecek hafta başında Mehmet Şimşek’in Londra’da yatırımcılarla yapacağı görüşmeler olacak. Bu toplantılar önümüzdeki günlerde yabancı yatırımcı ilgisini artmaya devam etmesine neden olabilir.

BİST100’ün bir haftadır direnç olarak çalışan 8300 seviyesinin üzerinde kapanış yapmasını olumlu görüyoruz. Gelecek hafta alışların güçlenmesi durumunda bir üst direnç olan 8500 seviyesinin aşılabileceğini düşünüyoruz. Geri çekilmelerde ise endeksin önemli destek seviyeleri 8200 ve 8000 seviyeleri olacak.

USD/TL ise bu akşam sabahki seviyelerinin bir miktar altında 27,41 civarında işlem görüyor. USD/TL Eylül ayında dolar endeksindeki yükselişe paralel %2,7 oranında yükseliş gerçekleştirdi.

M. Emin Zümrüt, CFA – Kıdemli Analist, ActivTrades

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ActivTrades

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir