Rize-Artvin Havalimanı – Ulaşım, Yol Tarifi Ve Otopark Ücretleri

Rize – Artvin havalimanı bölgenin dağlık bir coğrafi yapısı olması nedeni ile deniz üzerine dolgu yapılarak yapılmıştır. Rize ve Artvin şehirlerinin orta bölgesinde yer alan havalimanı sayesinde bu şehirlere havayolu ile ulaşım sağlamak isteyenler rahatça seyahat edebilmektedir. 

 Rize – Artvin Havalimanı

 3 milyon metrekare alan üzerine denizin doldurulması ile inşa edilen havalimanı Rize ilinin Pazar ilçesi sınırlarında yer alan Yeşilköy mevkiinde yer almaktadır. Rize ve Artvin illerinin havayolu ile ulaşımını sağlamak amacı ile 2017 yılında temeli atılan havalimanı 2022 yılı Nisan ayında test uçuşlarının ardından aynı yılın Mayıs ayında 320 yolcu ile ilk tarifeli uçuş ile kapılarını açmıştır. Ordu – Giresun Havalimanından sonra Türkiye’nin ikinci deniz üzerine doldurularak yapılan havalimanı olma özelliğine sahiptir. 

 Havalimanı yıllık 3 milyonun üzerinde yolcuya hizmet verirken 3 kilometre uzunluğunda pisti, üç taksi yolu ve 32 bin metrekare alana sahip terminal binası ile hizmet vermektedir. Bölgenin coğrafi özellikleri göz önüne alınarak terminal binasının girişi çay yaprağı şeklinde inşa edilmişken hava trafik kontrol kulesi ise bölgeye hitaben 36 metre yüksekliğinde çay bardağı şeklinde inşa edilmiştir. Havalimanından İstanbul ve Ankara illerine direkt uçuşlar yapılırken aktarmalı olarak gerek yurt içi gerek ise yurt dışına uçuşlar yapılabilmektedir. 

 Rize – Artvin Havalimanı sadece bir ulaşım merkezi olma özelliği dışında kültürel bir merkez olarak da hizmet vermektedir. Havalimanı içerisinde bölgenin en büyük geçim kaynağı ve dünyaca ünlü tarım maddesi olan çay ile ilgili çay müzesi de bulunmaktadır. Bunun haricinde gerek ulaşım için ziyaret edenler gerekse müzeye gelenler için 448 araçlık birde otopark bulunmaktadır. 

 Rize – Artvin Havalimanı Ulaşım

 Rize – Artvin havalimanı Doğu Karadeniz bölgesinin havayolu ulaşımında tek havalimanı olarak bölge halkına ve bölge turizmine katkı sağlamaktadır. Karedeniz bölgesinin coğrafi ve tarihi güzelliklerini görmeye her yıl milyonlarca kişi bölgeye gelmektedir. Yayla ve doğa turizminin gelişmiş olduğu bölge aynı zamanda ticari olarak da bir çok imkan sağlamaktadır. 

 Rize – Artvin Havalimanı Rize ilinin Pazar ilçesinde Yeşilköy mevkiinde yer almaktadır. İki şehre hizmet veren havalimanına havayolu ulaşım firması tarafından yapılan seferler ile gerek Rize il merkezi ve ilçelerinden gerekse Artvin il merkezi ve ilçelerinden ulaşım sağlanabilmektedir.

 Bunun haricinde belediyelere ait toplu ulaşım araçları ile de havalimanına ulaşım sağlanabilmektedir. Havalimanı Karadeniz otoyolu üzerinde deniz tarafında kalmaktadır. Kendi araçları ile havalimanına gelmek isteyen yolcular için oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. 

Rize – Artvin Havalimanı Yol Tarifi ve Otopark Ücretleri 

 Rize – Artvin havalimanı Hopa – Sarp D010 karayolu üzerinde yer almaktadır. Pazar ilçesi Yeşilköy mevkii ve İkiztepe mahalleleri arasında yer alan havalimanına karayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Gürcistan’a kadar uzanan yol üzerinde kalan havayoluna Artvin ili ve ilçelerinden de ulaşım oldukça kolay olmaktadır. 

 Rize – Artvin havalimanında her gün Ankara ve İstanbul’ a farklı havayolu firmalarınca seferler düzenlenmektedir. Bu seferler ile günlük binlerce yolcu taşınmaktadır. Havayoluna gelen yolcular ve havalimanı içerisinde yer alan müzeye ziyarete gelen yolcular için havalimanı içerisinde 448 araçlık otopark bulunmaktadır.

 Otopark ücretleri aracınızın kalış süresine göre değişmekle birlikte günlük otopark ücreti 40,5 TL olarak uygulanmaktadır. Saatlik olarak ise 1 saate kadar 12 TL olarak uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir