Onaylanan Kripto Para Yasası MiCA Ne Getiriyor?

Yıllar süren müzakereler ve en az iki gecikmenin ardından bugün, Avrupa’da kripto para sektörünü düzenleyen MiCA düzenleyici çerçevesi oylandı. Avrupa Birliği yasa koyucuları ayrıca kripto operatörleri için daha güçlü gözetim ve kimlik belirleme gereklilikleri getiren Fon Transferi düzenlemesi olarak bilinen kripto ile ilgili ayrı bir kuralı da kabul etti. Bu MiCA düzenlemesinin Türkiye’deki kripto para çerçevesini de etkileyebileceği düşünülmekte. İşte detaylar…

MiCA, kripto para alanında birçok maddeyi kapsıyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere kripto sektörünü düzenleyen ve Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan MiCA teklifi, 517 Parlamento Üyesinin lehte, 38’inin aleyhte ve 18’inin çekimser oy kullanmasıyla Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı. MiCA’yı yasaya dönüştürecek son oylama 16 Mayıs’ta Avrupa Konseyi’nde yapılacak ve ezici bir onay bekleniyor. Düzenleme, piyasa manipülasyonunu önlemeye yönelik tedbirler ve hizmet sağlayıcılar için lisanslama gereklilikleri de dahil olmak üzere kripto varlıklarının ihracı, aracılığı ve ticareti için yasal bir çerçeve oluşturuyor.

Ayrıca MiCA üç tür tokenı düzenleyecek: varlık referanslı tokenlar (asset-referenced token), e-para tokenları (e-money token) ve yardımcı tokenlar (utility token). MiCA yürürlüğe girdiğinde, kripto varlık hizmeti sağlayıcılarının kendi ülkelerinden yetki almaları gerekecek ve sağlanan hizmetin türüne bağlı olarak 50.000 ila 150.000 avro arasında değişen sermaye gereksinimleri olacaktır. Stablecoinler MiCA kapsamında sıkı bir düzenlemeye tabi olacaktır.

“Vahşi Batı döneminin sonu” geldi mi?

Milletvekili Ernest Urtasun’a göre kurallar, Avrupa Komisyonu’ndan Mairead McGuinness tarafından “dünyada bir ilk” ve aynı zamanda “kripto varlıkları için Vahşi Batı döneminin sonu” olarak nitelendirildi. Eyalet düzeyinde uygulanacak olan ve AB Konseyi adı verilen hükümetler üstü organ tarafından resmi olarak onaylanması gereken yasaların önümüzdeki yıl yürürlüğe girmesine az kaldı.

Birçokları için MiCA, kripto endüstrisi için ileriye doğru atılmış çok önemli bir adımı temsil ediyor. Bu, kripto şirketleri için kapsamlı bir kurallar dizisi sağlamaya yönelik ilk büyük girişimdir, böylece 27 uluslu güçlü ticaret bloğunda faaliyet göstermek istiyorlarsa ne yapabileceklerini ve yapamayacaklarını ve sorumluluklarının nerede olduğunu önceden bilirler. Avrupa Birliği, küresel standardı belirlemeyi umuyor.

Binance CEO’su MiCA’yı destekliyor

MiCA, cüzdan sağlayıcıları ve borsalar gibi kripto firmalarının AB tarafından lisanslanmasını sağlamayı planlıyor. Bu şirketler AB merkezli müşterilere hizmet vermek istiyorlarsa kara para aklama ve terörizm finansmanı önlemlerine uymaları gerekiyor. Bazıları, müşteri güvenliği ve ulusal güvenlik adına kripto kullanıcıları için gizliliği şüphesiz zayıflatacak olan raporlama standartlarına karşı çıktı. Düzenleyici belirsizliğin kripto endüstrisinin son on yılda büyüme kabiliyetini nasıl azalttığı düşünüldüğünde bu hamle bir miktar memnuniyetle karşılanan şeffaflık ve istikrar getiriyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao, MiCA’yı borsasının uyacağı “pragmatik bir çözüm” olarak nitelendirerek desteğini tweetledi.

Stablecoinler MiCA düzenlemelerinin ana odak noktası olmuştur ve düzenlemelere göre stablecoin ihraç eden şirketler belirli standartları karşılamalı ve rezervleri kendi varlıklarından ayırmak da dahil olmak üzere rezerv gereksinimlerine sahip olmalıdır. MiCA düzenlemeleri ayrıca, yalnızca nitelikli yatırımcılara veya 150’den az yatırımcıya sunulan ve toplanan sermayenin 1 milyon avronun altında olduğu veya kripto varlığının düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden önce en az 12 ay boyunca dolaşımda olduğu projeler için muafiyetler içeren whitepaper’ları da kapsamaktadır. Yeni düzenlemeleri ihlal ettiği tespit edilen şirketler ağır para cezalarına tabi tutulacak. MiCA düzenlemelerinin 2024 yılı sonuna kadar kabul edilmesi beklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir