HÜDA PAR lideri Bazani’ni ajansına konuştu: Yeni anayasayı konuştuk

Rudaw’ın sorularını yanıtlayan Yapıcıoğlu, “Diyarbakır’daki mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları bir kez daha PKK’ya silah bırakma çağrısı şeklinde okundu. Kürt halkının haklarını savunanların sivil siyasette veya Meclis’te yer alması gerektiğine işaret etti. Yine yeni bir anayasadan söz edildi. Bu konularda ittifaka katılmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir diyaloğunuz oldu mu?” sorusuna yanıtında şöyle dedi:
“Daha önce de bir kaç kere Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret ettik. Bu görüşmelerde de yeni bir anayasa konusu gündeme geldi.”

12 EYLÜL DÖNEMİNDEN KALMA ANAYASA’DA KÖKLÜ DEĞİŞİMLER GEREK

Yapıcıoğlu, 12 Eylül döneminden kalma anayasada köklü değişiklik gerektiğini söylerken, yeni anayasanın hazırlanmasında söz sahibi olmak istediklerini ima ederek, “Biz mutlaka çözülmesi gereken sorunlarımız olduğunu ve çözüm için de yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söylüyoruz. Ama bu anayasa sadece bir taraf veya bir parti tarafından yazılarak “işte anayasa bu olmalı” şeklinde olmamalı. Madem farklılıklarımız var, bir çok siyasi parti var, bu da çok taraflı bir çalışma, o zaman muhatap olan herkes bir masa etrafında toplansın, görüşlerini, düşüncelerini, taleplerini ortaya koysun, herkesi temsil eden bir anayasa yazılsın ki herkes içinde kendini bulabilsin ” diye konuştu.

Zekeriya Yapıcıoğlu, Rudaw’ın “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleme kararınız Cumhur İttifakı tarafında yer aldığınız anlamına geliyor. Bu konu kamuoyunda da epeyce gündem oldu. Kimisi Hizbullah’ın Meclise gireceğini, kimisi Erdoğan’ın HÜDA PAR’a muhtaç olduğunu söyledi. Siz bu tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna yanıtına Bismillahirahmanirahim diyerek başladı.

HÜDA PAR DA MECLİS’E GİRECEK

Zekeriya Yapıcıoğlu “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek vereceğimizi açıklamadan önce muhalefet yani Millet İttifakı kendilerinden çok emin bir şekilde seçimlerde yüzde 60-65 oy alacaklarını söylüyordu. Fakat biz açıklamamızı yaptıktan sonra bu iddialarının içi boş olduğu ortaya çıktı. Neden? Bir taraftan HÜDA PAR’ın 100-1500 bin oyu var diyorlar, diğer taraftan 10 milyon fazla oy alacaklarını öne sürüyorlar. Ama HÜDA PAR tavrını açıkladıktan sonra bu denge bozulduktan sonra saldırmaya başladılar. HÜDA PAR’ın söylemi ve programı hakkında söyleyecek söz bulamayınca bu defa da “Hizbullah ittifaka dahil oldu, Meclise girecek” demeye başladılar. HÜDA PAR 2012’de yani 11 yıl önce kuruldu fakat onlar meseleyi 30 yıl önceki olaylara götürdüler. Neden, insanlar HÜDA PAR’ı görmesin, söylemini duymasın, programını bilmesin, var olan sorunların çözümüne yönelik önerileri nelerdir öğrenmesin diye üzerine kalın bir perde çekmeye çalışıyorlar. Böyle kirli bir kara propaganda yaptılar. Ama İnşallah bunlar halkı hiç bir şekilde etkilemeyecek ve 14 Mayıs günü seçimlerde bir kez daha Sayın Erdoğan bir kez daha cumhurbaşkanı seçilecek ve HÜDA PAR da Meclise girecek.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir