Fed’den 25 baz puanlık faiz artışı

Fed’in bir süredir enflasyonu önceliklendirerek aldığı faiz artırım kararlarına, bankacılık kriziyle birlikte ara vermesi ya da artışı 25 baz puanla sınırlı tutması bekleniyordu. Kurum, ABD ekonomisi için 2024 büyüme tahminini ise yüzde 1.6’dan yüzde 1.2’ye çekti. Karar metni güvercin olarak yorumlandı. Fed’in son toplantısı, parasal sıkılaşmanın artırılması yönünde gereklilik olup olmadığı konusunda da yol haritası belirlemek adına önem arz ediyor. Uzmanlar, diğer merkez bankalarının Fed’in kararının ardından atacağı adımların da dikkatle izlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Piyasanın yakından takip ettiği kararın öncesinde Avrupa piyasaları günü yükselişle kapattı. Açılışta pozitif bir tablonun görüldüğü Asya piyasalarında, kapanışta da yükseliş izlendi. Güne negatif başlayan ABD borsaları ise kararın ardından yükselişe geçti.

ENFLASYON VURGUSU

Bankacılık krizinin en keskin günlerinde, geçtiğimiz hafta 50 baz puanlık faiz artışı açıklayan Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) ise enflasyon hedefine ulaşma konusundaki kararlılığa bir kez daha dikkat çekildi. AMB Başkanı Christian Lagarde, Frankfurt’ta gerçekleşen bir konferansta yaptığı konuşmada, enflasyonda hala aşağı yönlü trend olmadığını belirtti ve bankacılıktaki gelişmeleri takip edeceklerini sözlerine ekledi. Lagarde, “Enflasyon hala çok yüksek ve belirsizlikler de arttı. Bu da güçlü bir stratejinin gerekli olduğunu gösteriyor” dedi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da Silikon Vadisi Bankası’nda ve Signature Bank’ta mevduat sahiplerinin korunduğu gibi gelecek dönemde benzer krizlerle karşılaşılması halinde aynı koruma adımlarının atılacağı konusunda garanti verdi. Moody’s ise Credit Suisse krizinin ardından yayınladığı raporda, Avrupa’da bankacılık sektörü için yeni bir krizin kapıda olmadığını belirtti.

PETROL VE ALTIN

Faiz kararı sonrası brent petrolde ve altında yükseliş gözlendi. Ons kapanışta 1.950 dolar olurken; /dolar karar sonrası 1.08, dolar/TL ise 19.03 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir